Metody přenosu motivu na kůži

Přehled nejpoužívanějších způsobů přenosu motivů na kůži

Způsob přenosu motivů na kůži za posledních pár let prošel raketovým vývojem stejně, jako tomu je u tetovacích strojků nebo jehel a cartridgí. Od kreslení na kůži lihovou tužkou až po tiskárny, které rovnou vytisknou motiv.

Popišme si ve zkratce, jaké metody jsou nejpoužívanější:

Tetování rovnou na kůži, bez přípravy motivu.
Pro hardcore tatéry

 

Návrh motivu přímo na kůži pomocí fixek na tělo:
Nejjednodušší a zároveň nejnáročnější metoda.
 

 

Klasický přenos přes kopírovací papír:
Nejběžnějším způsobem je přenos pomocí kopírovacího papíru (uhlového). Vybraný motiv vytiskneme na klasické tiskárně, vyzkoušíme na těle zákazníka, upravíme v počítači, zase vytiskneme a to i několikrát. Pokud je motiv finální, položíme ho na kopírovací papír a obtáhneme tlakem tužkou. Kopírovací papír je dostupný v několika variantách a to buď kopírovací papír samotný, nebo rovnou s pauzákem, který slouží pro samotný přenos motivu na kůži. Jen pro zopakování, přenášíme na oholenou pokožku, která byla předtím desinfikována vhodným přípravkem a osušena, zbavena mastnoty a nečistot pomocí roztoku mýdla a vody ve spreji. Pro přenos a zafixování motivu na kůži patří mezi nejoblíbenější produkty Stencil Stuff, který naneseme ve velmi tenké vrstvě na kůži, necháme mírně zaschnout, motiv na papíru přiložíme na tělo a držíme 30 – 60 sekund, aby se motiv skutečně obtiskl. Pokud dojde k nedokonalostem, očistíme ihned mýdlem a ubrouskem a chybějící část obtiskneme znovu při stejném postupu. Případně dokreslíme motiv fixou určenou na kůži. Pak necháme chvilku zaschnout, aby se motiv na kůži udržel co nejdéle a my jej nemuseli znovu obtiskovat. Je nutné si uvědomit, že pravidelným čištěním místa tetovaného mýdlem a ubrousky si vlastně motiv stíráme, je tedy třeba přípravu udělat co nejlepší, aby motiv na kůži očistu vydržel.  

 
 

Příprava motivu pomocí termokopírky
Termokopírka funguje tak, že tisková hlava obsahuje řadu polovodičových topných tělísek, které se zahřívají průchodem elektrického proudu a při styku s termo citlivou vrstvou papíru výrazně mění barvu (černá). Při kopírování na termokopírce vložíme motiv a termopapír u kterého vyndáme poloprůhledný žlutý papír a kopírujeme. Zde je nutné si prostudovat návod ke kopírce a zkoušet, různé rychlosti, tmavost a zrcadlení dají různé výsledky a je třeba „vyladit“ nastavení, aby byl kopírovaný motiv optimálně vytištěný.
 

A instruktážní video:

Tisk motivu na termotiskárně
Další možností je termotiskárna, která funguje stejně jako termokopírka, jen se nepoužívá folie na uložení termopapíru. Termotiskárny je také možné připojit k počítači nebo k tabletu. Nevýhodou je, že jsou náročné na nastavení a přesnost práce při vkládání papíru, jinak dojde k jeho muchlání. Nejčastěji používanými tiskárnami jsou Brother PocketJet.


  

Tisk motivu pomocí tiskáren Epson EcoTank
Nejnovější metodou je pak tisk na papír pomocí tiskáren Epson EcoTank a specializovaných náplní do této tiskárny. Je možné si vybrat jakoukoliv tiskárnu Epson EcoTank. Pro ty, kteří chtějí tisknout z tabletu nebo telefonu je doporučována ta, která má funkci WiFi Direct. Důležité je nalít speciální InkjetStencil do všech nádržek tiskárny (do černé víc, do ostatních stačí trochu). Nesmí se smíchat inkousty dodávané k tiskárně. Vhodné je pak používat Inkjet Stencil papíry, které mají vhodnou strukturu pro přenos motivu – barva se na nich nerozpíjí a zároveň ani neroztírá. Papíry Inkjet Stencil jsou tenčí než klasické kancelářské papíry. Pro finanční úsporu je vhodné použít klasickou tiskárnu pro vyladění velikosti motivu se zákazníkem a až finální obrázek tisknout na tiskárně Epson EcoTank.
Výhodou této metody tištění motivu je, že můžete tisknout i velmi složité motivy, malé detaily a tiskárna je zvládne přenést na papír, zároveň tiskárna nemuchlá papír a nezpůsobuje problémy, jaké nastávají někdy při tisku přes termotiskárnu.


   

A instruktážní video:
https://youtu.be/VFukgfhwcEk